TC Orzeł

Czas podsumowań

Czas podsumowań

Czas na podsumowanie zakończonego już nieco ponad tydzień temu X Rajdu Rowerowego Dookoła Polski, którego pomysłodawcami i głównymi organizatorami są Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach i Związek Podhalan. Po przejechaniu całej Polski niektórzy swoje rowery odłożyli i wrócili do codziennych obowiązków i spraw, inni nadal jeszcze w wolnych chwilach, pokonują kolejne kilometry na siodełku.

X Rajd Rowerowy w liczbach przedstawia się imponująco. Uczestnicy pokonali dystans 2850 km w ciągu 19 dni jazdy na rowerze (z jednym dniem odpoczynku w Helu). Najdłuższym etapem na całej trasie była odległość między Hodyszewem a Świętą Lipką – 210 km. Z kolei najkrótsze odcinki pojawiły się na półmetku trasy i na koniec rajdu, i były to etapy z Kostkowa do Helu (ok. 75 km) i z Makowa Podhalańskiego do Ludźmierza i Zakopanego (ok. 70 km). Najcięższym i najbardziej wymagającym etapem był przejazd z Głogowa do Kudowy-Zdrój (ok. 192 km).

Bardziej skrupulatni kolarze przy swoich rowerach mieli profesjonalne liczniki, rejestrujące parametry jazdy. Te dane obrazują i nakreślają trud całego przejazdu. Przewyższenia na całej trasie dookoła Polski wyniosły ok. 17000 m. Średnia prędkość wahała się w granicy 23 km/h a łączny czas spędzony w siodełku to nieco ponad 120 godzin. To ogromny wysiłek, jaki włożyła cała grupa kolarzy, aby przejechać wzdłuż granic całą Polskę.

Wśród ponad 80 osób większość stanowili mężczyźni. Niemniej jednak reprezentacja kobiet również była mocna – wyzwanie przejazdu na rowerze z Zakopanego na Hel podjęło 17 kobiet a całą trasę dookoła Polski pokonało 8. Najstarszymi uczestnikami X Rajdu Rowerowego Dookoła Polski byli Panowie: Andrzej Anterszlak i Mieczysław Kupczyk. Obaj ukończyli już 72 lata i obaj pokonali trasę dookoła Polski. Najmłodszym uczestnikiem był Bartosz Biedroń mający 13 lat. Pokonał on trasę z Zakopanego na Hel wspólnie ze swoją mamą.

Czymś, czego nie można jednak zmierzyć żadną statystyką czy zobrazować liczbami, są zawarte znajomości i przyjaźnie, bezinteresowna pomoc, wspólne żarty i przeżycie niezapomnianych chwil. Na czas rajdu uczestnicy oderwali się od pracy zawodowej czy codziennych obowiązków, aby w pełni doświadczyć wspaniałej przygody.

Rok 2018 był niewątpliwie bardzo intensywny dla kolarzy z Podhala i nie tylko. Wysiłku i dobrego przygotowania wymagał nie tylko X Rajd Rowerowy Dookoła Polski. Samodyscypliny i ducha rywalizacji wymagały również rozgrywane w odstępach czasu imprezy z cyklu Podhale Tour, których głównym organizatorem jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach. Wrzesień to czas, w którym kolarze żegnają się powoli z sezonem rowerowym. Właśnie w tym miesiącu jest okazja, aby podziękować za mijający sezon – można to zrobić uczestnicząc w Gwiaździstej Pielgrzymce Rowerowej do Ludźmierza, która odbędzie się 30 września. Kolarze z różnych miejsc na Podhalu przyjadą do Ludźmierza, aby o godzinie 11 na mszy świętej podziękować za mijający sezon rowerowy.  Wyprawą kończącą sezon kolarski jest wyjazd na Okręglicę, który odbędzie się 7 października. To właśnie na tej górze spotykają się co roku kolarze uczestniczący w różnych wyścigach i zmaganiach rowerowych, szczególnie w cyklu Podhale Tour organizowanym przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach.

Wczesna jesień to czas, gdy odbywają się ostatnie spotkania w szerszym gronie, toczą rozmowy i przemyślenia na temat mijającego sezonu, rodzą pierwsze plany na następny rok „w siodełku”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rowerzystów do wzięcia udziału w imprezach rowerowych organizowanych przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł w Spytkowicach, pod patronatem i przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Galeria:

Partnerzy